Statut
Wersja archiwalna zmieniona dnia 27.07.2009
Załącznik do uchwały Nr 944/05
Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
z dnia 23 marca 2005 r.
Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
z dnia 23 marca 2005 r.
STATUT
WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KIELCACH
WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KIELCACH
I. Postanowienia ogólne
§ 1
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, zwana dalej "WBP", działa w szczególności na podstawie:
- ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą"
- ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 z późn. zm.)
- niniejszego statutu.
§ 2
Organizatorem WBP jest Województwo Świętokrzyskie, które zapewnia środki potrzebne do jej utrzymania i rozwoju.
§ 3
WBP posiada osobowość prawną i jest wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora pod numerem RIK-4/92 w dniu 9 lipca 1993 r.
§ 4
Siedzibą WBP jest miasto Kielce, a terenem działania obszar województwa świętokrzyskiego.
§ 5
Biblioteka używa pieczęci okrągłej z Godłem Państwa pośrodku i napisem w otoku: "Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach".
II. Zakres działania
§ 6
- Podstawowym zadaniem WBP jest zaspokajanie potrzeb edukacyjnych, informacyjnych i kulturalnych społeczeństwa regionu świętokrzyskiego, uczestniczenie w upowszechnianiu wiedzy i kultury oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego.
- WBP jest główną biblioteką publiczną województwa świętokrzyskiego, wchodzącą w skład sieci bibliotecznej, której zbiory w części tworzą Narodowy Zasób Biblioteczny.
- Biblioteka pełni funkcję biblioteki regionalnej.
§ 7
- W celu realizacji zadań określonych w § 6 WBP w szczególności:
1/ Gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały biblioteczne, służące obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych, i samokształceniowych, zwłaszcza dotycząc wiedzy o własnym regionie oraz dokumentujące jego dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy. 2/ Pełni funkcję ośrodka informacji biblioteczno - bibliograficznej, organizuje obieg wypożyczeń międzybibliotecznych, opracowuje i publikuje bibliografie regionalne, a także inne materiały informacyjne. 3/ Bada stan i stopień zaspokajania potrzeb użytkowników, analizuje stan, organizację i rozmieszczenie bibliotek oraz formułuje i przedstawia organizatorom propozycje zmian w tym zakresie. 4/ Udziela bibliotekom pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej. 5/ Sprawuje nadzór merytoryczny w zakresie realizacji przez powiatowe i gminne biblioteki publiczne ustawowo określonych zadań. 6/ Współdziała z bibliotekami innych sieci, instytucjami naukowymi oraz organizacjami i stowarzyszeniami w zakresie rozwijania i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa. 7/ Wykonuje biblioteczne zadania zlecone na podstawie odrębnych porozumień. 8/ Prowadzi wymianę materiałów bibliotecznych w kraju i za granicą. 9/ Współpracuje z zagranicą w zakresie doskonalenia organizacji i działalności merytorycznej bibliotek. - W zakresie organizacji i prowadzenia narodowego zasobu bibliotecznego:
1/ zapewnia optymalne warunki jego prowadzenia i przechowywania dokumentów bibliotecznych, 2/ prowadzi pełną dokumentację zasobu, 3/ zapewnia szczególną ochronę i konserwację materiałów bibliotecznych wchodzących w skład zasobu.
§ 8
Biblioteka może podejmować inne działania służące zaspokajaniu społecznych potrzeb i realizacji krajowej polityki bibliotecznej, w szczególności organizować seminaria i konferencje o zasięgu ponadregionalnym.
III. Nadzór i zarządzanie
§ 9
Nadzór nad działalnością WBP sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a bezpośredni - Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.
§ 10
- Strukturę organizacyjną oraz zakres działania komórek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk pracy określa Regulamin Organizacyjny nadany przez dyrektora WBP, po zasięgnięciu opinii organizatora oraz opinii działających w WBP organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
- Zasady i warunki korzystania ze zbiorów bibliotecznych określa regulamin nadany przez dyrektora WBP.
§ 11
WBP jest zarządzane przez dyrektora, którego powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 25 października 1991 r. organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
§ 12
- Dyrektor kieruje WBP, przy pomocy jednego zastępcy dyrektora.
- Zarząd Województwa Świętokrzyskiego powołuje i odwołuje zastępcę dyrektora, z którym dyrektor WBP nawiązuje i rozwiązuje stosunek pracy.
§ 13
- Dyrektor zarządza całokształtem działalności WBP, czuwa nad jej mieniem i jest za nie odpowiedzialny.
- Do zakresu działania Dyrektora należy w szczególności:
1/ ogólne kierownictwo w sprawach działalności podstawowej i administracyjnej, 2/ ogólny nadzór nad majątkiem WBP, 3/ reprezentowanie WBP na zewnątrz, 4/ przedstawianie właściwym instytucjom i organizatorowi planów rzeczowych i finansowych, sprawozdań oraz wniosków inwestycyjnych, 5/ wydawanie regulaminów i zarządzeń, 6/ sprawowanie ogólnego nadzoru nad kontrolą wewnętrzną, 7/ zawieranie i rozwiązywanie umów z pracownikami WBP oraz podejmowanie decyzji wynikających ze stosunku pracy.
§ 14
- W WBP zatrudnia się bibliotekarzy, bibliotekarzy dyplomowanych, pracowników administracyjnych oraz obsługi. W miarę potrzeby mogą być zatrudnieni specjaliści z innych dziedzin związanych z jej działalnością.
- Zasady wynagradzania określa Regulamin Wynagradzania.
§ 15
- Przy WBP może działać kolegium, które jest organem doradczym i opiniodawczym dyrektora WBP.
- Skład Kolegium ustala dyrektor.
- Zakres i formy działania Kolegium określa Regulamin Organizacyjny WBP.
IV. Majątek i finanse WBP
§ 16
Majątek WBP może być wykorzystywany jedynie do celów wynikających z zakresu działania WBP.
§ 17
WBP prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
§ 18
- Działalność WBP finansowana jest z: wpływów z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, z wyjątkiem zabytków oraz wpływów z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacji z budżetu organizatora, środków otrzymanych od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.
- Wysokość rocznej dotacji na działalność WBP ustala organizator.
§ 19
- Usługi świadczone przez WBP są ogólnie dostępne i bezpłatne, z zastrzeżeniem ust. 2.
- WBP może pobierać opłaty:
1/ za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne 2/ za wypożyczenia materiałów audiowizualnych 3/ w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne 4/ za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych 5/ za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych. - Wysokość opłat, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, nie może przekraczać kosztów wykonania usługi.
- Środki pochodzące z opłat mogą być wykorzystane wyłącznie na cele podstawowej działalności.
§ 20
- WBP może prowadzić, jako dodatkową, działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach.
- Środki uzyskane z działalności gospodarczej mogą być wykorzystane wyłącznie w celu sfinansowania działalności statutowej.
§ 21
Do składania w imieniu WBP oświadczeń w zakresie jej praw i zobowiązań finansowych i majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch osób, tj. dyrektora i głównego księgowego lub osób upoważnionych przez dyrektora.
V. Przepisy końcowe
§ 22
- Połączenia, podziału oraz likwidacji WBP może dokonać Sejmik Województwa Świętokrzyskiego na warunkach i w trybie określonym w obowiązujących przepisach.
- Zmiany w statucie mogą być dokonywane w trybie określonym dla jego nadania.
Podpisał: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Dokument z dnia: 27.07.2009 Dokument oglądany razy: 982 |
Opublikował: Karol Krakowiak Publikacja dnia: 27.07.2009 |